A számítógép részei

Az biztos, hogy nem létezik egy olyan különálló rész, amelyet „számítógépnek” lehet nevezni, mert a számítógép valójában több együttműködő részből álló alkatrész összessége. A fizikai alkatrészeket, amelyeket meg tudsz fogni, együttesen hardvernek nevezzük. (Szoftvernek ezzel szemben azokat a programokat nevezzük, amelyek megmondják az alkatrészeknek, hogy azok mit csináljanak.)

Most nézzük meg, mik azok az alkatrészek, amelyek leggyakrabban megtalálhatsz egy számítógépben. Ugyanez igaz lesz a hordozható számítógépekre (laptop, vagy notebook) is hasonló alkatrészekből épülnek fel, de azokban minden alkatrész lényegesen kisebb helyen van összezsúfolva.

A legnagyobb alkatrész a számítógépház

A számítógép háza a számítógép magja és ez általában egy fémből készült doboz. Ebben a dobozban sok elektronikus alkatrész található, amelyek információkat dolgoznak fel. Legfontosabb alkatrészek az alaplap, processzor, memória. A szerepükről hamarosan beszélni fogok.

Azokat az eszközöket, amelyek a számítógép képességeit növelik, de nem szerves részei a háznak (tehát nem szükséges a működéséhez) perifériáknak nevezzük. (Például nyomtató, kamera, joystick, DVD-író, scanner)

Beszéljünk az adatok tárolásáról

A számítógép egy vagy több lemezmeghajtóval rendelkezik. Ezek olyan eszközök, amelyek fém vagy műanyag lemezen, illetve memóriában tárolják az információkat. A lemez még akkor is tárolja az információkat, ha kikapcsolod a számítógépet. Nézz csak meg egy dvd lemezt. A képek, zenék, videók akkor is megvannak, ha a számítógép ki van kapcsolva. Ugyanez igaz a merevlemez-meghajtóra is.

A merevlemezek nagy mennyiségű információ tárolására képesek, ezért általában ezek képezik a számítógép elsődleges tárát. Ezeken található a legtöbb kép, zene, video, dokumentum és program. A merevlemez-meghajtó általában a ház belsejében található. Rendben?

Ma már csaknem minden számítógép rendelkezik DVD-meghajtóval, ami a ház elején található. A DVD-meghajtók lézerek segítségével olvassák (nyerik ki) az adatokat a DVD-lemezekről, és a DVD-meghajtó írni (felvinni) is tud adatokat a DVD-lemezekre. Üres DVD-lemezeken tudod tárolni a képeid, zenéid, dokumentumaid másolatait. A DVD-meghajtóval zenét és filmet tartalmazó DVD-lemezeket is le tudsz játszani a számítógépen.

Az egér egy kisméretű eszköz, amellyel ikonokra, mappákra, fájlokra, hivatkozásokra lehet mutatni és kijelölni a számítógép képernyőjén. Bár számos különböző formájú egeret gyártanak, a tipikus egerek egy kicsit tényleg hasonlítanak egy igazi egérre. Az egerek kicsik, hosszúkásak, és egy hosszú, farokra emlékeztető vezetékkel csatlakoznak a házhoz. Az egereknek vezeték nélküli változata is igen népszerű. Személy szerint nem kedvelem, mert állandóan elemet kell cserélni benne.

Az egereknek általában két gombjuk van: egy elsődleges gomb (ez az egér bal oldalán) és egy másodlagos gomb (az egér jobb oldalán van). Sok egér kerékkel is rendelkezik a két gomb között. Ez lehetővé teszi a képernyő folyamatos görgetését. nélküli változata is igen népszerű. Személy szerint nem kedvelem, mert állandóan elemet kell cserélni benne.

Amikor a kezeddel mozgatod az egeret, a képernyőn található mutató is ugyanabba az irányba mozog. (A mutató megjelenése attól függően változhat, hogy az hol helyezkedik el a képernyőn.) Amikor kijelölsz egy elemet, rá kell mutatnod, majd kattintanod az elsődleges gombbal (meg kell nyomnod és el kell engedned a gombot). Az egérrel történő mutatás és kattintás a számítógéppel folytatott kommunikáció fő módja. nélküli változata is igen népszerű. Személy szerint nem kedvelem, mert állandóan elemet kell cserélni benne.

A másik lehetőséged a Billentyűzet

…mert a billentyűzet segítségével szövegeket lehet a számítógépbe beírni. Az írógépek billentyűzetéhez hasonlóan ezen is betű és számbillentyűk találhatók, de a számítógépek billentyűzetei különleges gombokkal is rendelkeznek:

A billentyűzet segítségével a legtöbb egérrel végzett feladat megoldható.

A monitorod képi formában, szöveg és grafika használatával jeleníti meg az információkat. A monitor információkat megjelenítő részét képernyőnek nevezzük. A tévéképernyőhöz hasonlóan a monitor álló- és mozgóképeket is meg tud jeleníteni.

A monitoroknak két alapvető típusa van: CRT (katódcsöves) monitorok és LCD (folyadékkristályos kijelzővel rendelkező) monitorok. A CRT monitor nagyon szép képet hoz létre, de az LCD monitornak megvan az az előnye, hogy sokkal élesebb, életszerűbb képet jelenít meg, ugyanakkor jóval keskenyebb és könnyebb. A CRT monitorok elavultak, boltban már nem tudsz ilyet vásárolni.

Mire jó a Nyomtató

A nyomtató papírra visz át adatokat a számítógépről. A számítógép használatához nincs szükség nyomtatóra, de amennyiben rendelkezel nyomtatóval, ki tudsz nyomtatni elektronikus levelet, kártyákat, meghívókat, közleményeket és más anyagokat is. Sokan szeretik a saját fényképeiket is otthon kinyomtatni.

A nyomtatóknak két fő típusa létezik: tintasugaras nyomtatók és lézernyomtatók. A tintasugaras nyomtatók a legnépszerűbb nyomtatók otthoni használatra, bár a lézernyomtatók is egyre gyakrabban költöznek be a háztartásokba. Feketén vagy színesen is tudnak nyomtatni, és különleges papír használata esetén jó minőségű fényképeket is lehet velük nyomtatni. A lézernyomtatók gyorsabbak, és általában jobban meg tudnak birkózni a komoly igénybevétellel. Ráadásul a gyorsaság mellett a festék sem tud beszáradni.

Hangszórók

A hangszórók hangok megszólaltatására szolgálnak. Ki gondolta volna?! Léteznek a házba beépített, és ahhoz kábelekkel csatlakozó hangszórók is. A hangszórók lehetővé teszik a zenehallgatást, és hallhatóvá teszik a számítógép hangeffektusait.

Modem

Amennyiben az internethez kívánod csatlakoztatni a számítógépedet, szükséged van egy modemre. A modem egy olyan eszköz, amely számítógépes információkat küld és fogad telefonvonalon, nagysebességű vagy optikai kábelen keresztül.